ul. Sadowa 29, 43-602 Jaworzno

Wykręcanie urwanych świec żarowych

Świece żarowe to element silnika o zapłonie ZS (diesla), spotkany zarówno w starszych, jak i nowszych silnikach. Rolą świec jest podgrzewanie powietrza w komorze wstępnej lub komorze spalania w celu umożliwienia samozapłonu mieszanki. Pracują one przy uruchomieniu jednostki napędowej oraz w nowszych silnikach przez krótki czas podczas jazdy przy zimnym silniku. Pamiętajmy, że im bardziej zużyty jest układ wtryskowy samochodu, tym bardziej do zapłonu potrzebne jest ciepło uzyskiwane od świec żarowych. Dlatego tak ważna jest umiejętność wymiany urwanych świec żarowych.

Proces usunięcia świec może składać się z kilku etapów:
-> Próbujemy wyciągnąć je w całości,
-> Jeżeli jednak świece są zapieczone lub urywają się w trakcie odkręcania, następuje proces gwintowania i usuwania poszczególnych elementów.

Czasami prosta czynność potrafi sprawić wiele problemów, tak naprawdę nie ma na to reguły i jest to niezależne od działania mechaników. Jeżeli świeca żarowa ma się urwać, to i tak do tego dojdzie. Są modele aut, w których istnieje podwyższone ryzyko awarii. Należą do nich : Mercedes CDI, Opel silnikiem DTI, CDTI oraz w Toyota z jednostkami D4D. Przyczyną urwania świecy żarowej jest fakt, że wielu producentów konstruuje świece długie i cienkie, z gwintami M8 i M10.

Klient, który przyprowadza samochód do warsztatu na wymianę świec żarowych, rzadko kiedy dostaje informację, że istnieje ewentualność urwania świec i nie jest to wcale wina mechanika, choć warto podkreślić, że usunięcie takiej świecy często nawet dla pracowników autoryzowanego serwisu jest bardzo trudne.

Głównym problemem są jednak wysokie koszty, które wynikają z tego, że przy urwaniu świecy żarowej, pozostałą część należy wyjąć od strony głowicy silnika. Wówczas należy ją zdjąć, co wytwarza duże wydatki. Nierzadko zdjęcie głowicy w aucie wysokiej klasy to wydatek nawet 6000 zł.

Istnieje jednak inne rozwiązanie, mianowicie można wykręcić świece żarowe specjalnymi narzędziami, którymi dysponują mechanicy. Jeżeli będziemy dysponować odpowiednimi narzędziami wówczas :

1) należy używać narzędzi przystosowanych do konkretnych silników. Producenci wyposażają mechaników w cały potrzebny zestaw z różnymi końcówkami, co pozwala na naprawę praktycznie wszystkich modeli silników,
2) po wyjęciu świecy konieczne jest oczyszczenie otworu w głowicy na żarnik świecy,
3) frezowanie gniazda świecy w głowicy. Problem może być też z samym gwintem. Jeśli świeca była zapieczona, to uszkodzony mógł zostać gwint – na świecy albo w głowicy. W pierwszym wypadku konieczne jest odświeżenie gwintu gniazda świecy lub zamontowanie wkładki z nowym gwintem. W drugim przypadku trzeba poprawić gwint gwintownikiem w głowicy.

Bardzo ważne jest oczyszczenie gwintów przed ponownym montażem, ponieważ źle wykonana czynność, może spowodować , że świece ulegną zapieczeniu. Aby tego uniknąć, należy posmarować gwint nowej świecy specjalnym smarem. Później świecę należy dokręcić kluczem dynamometrycznym z wartością zalecaną przez producenta (zazwyczaj 10-25 Nm). Na koniec należy sprawdzić szczelność dokręcenia.

Bardzo ważne jest oczyszczenie gwintów przed ponownym montażem, ponieważ źle wykonana czynność, może spowodować , że świece ulegną zapieczeniu. Aby tego uniknąć, należy posmarować gwint nowej świecy specjalnym smarem. Później świecę należy dokręcić kluczem dynamometrycznym z wartością zalecaną przez producenta (zazwyczaj 10-25 Nm). Na koniec należy sprawdzić szczelność dokręcenia.

Najlepiej taką awarię powierzyć profesjonalistom, ponieważ wyspecjalizowane firmy mają zazwyczaj całe zestawy narzędzi, do różnych marek i z różnymi uchwytami. Należy pamiętać, że każdy przypadek urwania świecy jest inny, przez co często trzeba stosować rozwiązania niestandardowe.

Nasz warsztat pomaga każdemu, jednak szczególnie zachęcamy klientów z okolicznych miast: Katowice, Jaworzno, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza, Trzebinia, Sosnowiec, Tychy. Profesjonalne usługi wymiany urwanych świec żarowych polecamy klientom z całej Polski.

Świece Żarowe - Warsztat samochodowy

Wykręcanie świec żarowych, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza
wymiana świec żarowych, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza
naprawa świec żarowych, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza